Čekáte dědictví? Na co se připravit?

4. 10. 2024 | Blog

Dědictví nemovitosti může být náročný proces. Zahrnuje řadu právních formalit a rozhodnutí. Ať už jde o rodinný dům, byt, nebo jinou nemovitost, je důležité vědět, jak celý proces probíhá. Také je nutné vědět, co je potřeba zařídit. Z tohoto důvodu se v tomto článku zaměříme na klíčové části dědického řízení. Probereme nároky na dědictví, řešení dluhů a možnosti prodeje nemovitosti.

Jak probíhá dědické řízení?

Dědické řízení začíná smrtí zůstavitele (osoby, která zemřela). Následně se proces dědictví spustí automaticky. Dědické řízení vede notář jako soudní komisař. Nejprve určuje, kdo má právo na dědictví, a jaký majetek je jeho součástí.

Co je třeba zařídit?

Během dědického řízení budete muset spolupracovat s notářem. Je nutné předložit potřebné dokumenty, jako je úmrtní list, závěť a doklady o vlastnictví nemovitosti. Notář provede soupis majetku. Zjistí také, zda zůstavitel nezanechal dluhy. Celý proces může trvat několik měsíců, a to v závislosti na složitosti případu.

Co se děje automaticky?

Notář sám zjišťuje, zda zůstavitel neměl záznamy v katastru nemovitostí, na bankovních účtech, nebo zda nebyl vlastníkem cenných papírů. Kromě toho automaticky prověřuje dluhy, které by mohly být součástí dědictví.

Kdo má právo na dědictví?

Právo na dědictví závisí na zařazení do dědické skupiny, kterou určuje občanský zákoník. Dědicové jsou rozděleni do čtyř dědických skupin. Tyto skupiny určují, kdo má přednostní právo na dědictví.

Dědické skupiny:

  1. První dědická skupina: Dědí děti a vnoučata zůstavitele spolu s manželem nebo manželkou. Všichni dědí stejným dílem. Nicméně manžel nebo manželka musí získat minimálně polovinu dědictví. Pokud některý z potomků zemřel, jeho podíl přechází na jeho děti (tedy vnoučata zůstavitele).
  2. Druhá dědická skupina: Pokud zůstavitel nemá potomky, dědí jeho manžel nebo manželka, rodiče a osoby, které s ním žily alespoň rok před smrtí. Manžel nebo manželka má nárok na minimálně polovinu dědictví. Zbytek se dělí mezi ostatní dědice.
  3. Třetí dědická skupina: V případě, že zůstavitel nemá manžela ani rodiče, dědí jeho sourozenci a osoby, které s ním žily alespoň rok před jeho smrtí. Pokud sourozenec zemřel, jeho podíl přechází na jeho děti (neteře a synovce zůstavitele).
  4. Čtvrtá dědická skupina: Pokud nejsou dědici z předchozích skupin, dědí prarodiče zůstavitele. Jestliže prarodiče již nejsou naživu, dědictví přechází na jejich potomky, tedy na tety a strýce zůstavitele.

Sepsání závěti

Zůstavitel může sepsat závěť, kde určí, komu odkázat svůj majetek. Nicméně, i když existuje závěť, musí být dodržen tzv. povinný díl. To znamená, že zákonní dědici mají právo na určitou část majetku.

Poslední vůle s malým modelem domu, perem a soudním kladívkem, symbolizující dědictví a rozdělení majetku.
Dědictví a jeho vypořádání, závěť

Dluhy v dědictví a jejich řešení

Dědění zahrnuje nejen převzetí majetku, ale i dluhů. Pokud zůstavitel zanechal dluhy, tyto závazky přecházejí na dědice. Dluhy mohou zahrnovat hypotéky, nezaplacené daně nebo půjčky. Dědicové mají několik možností, jak postupovat:

  1. Přijetí dědictví s dluhy: Dědic přijímá majetek i dluhy. Pokud hodnota dědictví nestačí, musí je uhradit z vlastních prostředků.
  2. Odmítnutí dědictví: Dědic má právo dědictví odmítnout. Vzdává se tak majetku i dluhů.
  3. Výhrada soupisu: Dědic může požádat o výhradu soupisu. To znamená, že za dluhy odpovídá pouze do výše zděděného majetku.

Vypořádání dědictví a vyplacení dědického podílu

Jakmile je zjištěn veškerý majetek a závazky, následuje rozdělení dědictví mezi dědice. Pokud je nemovitost hlavní složkou dědictví, mohou nastat komplikace. Dědicové se mohou dohodnout na společném užívání nemovitosti. Alternativně se mohou rozhodnout ji prodat a rozdělit získané peníze. V praxi se však velmi často stává, že jeden z dědiců využívá nemovitost celou na úkor dalších dědiců (spolumajitelů nemovitosti). Ostatní členové (neznalí svých práv) pak z nemovitosti nemají nic, ba naopak jsou ještě povinni platit daň z nemovitosti ze svého podílu.

Vyplacení dědického podílu

Jeden z dědiců se může rozhodnout nemovitost vlastnit. Ostatní mohou chtít být vyplaceni. V takovém případě je nutné se dohodnout na hodnotě nemovitosti a vyplacení odpovídajícího podílu. Nicméně to může být složité, zejména pokud dědic nemá dostatek finančních prostředků.

A závěr? Možnost výkupu nemovitosti jako řešení

Dědění nemovitosti je složitý proces. Vyžaduje důkladné zvážení všech možností a také právních aspektů. Pro dědice, kteří chtějí rychle a bez komplikací prodat svůj podíl, může být výkup nemovitosti ideálním řešením. Ozvěte se nám a my vám pomůžeme najít to nejlepší řešení.

Autor článku

Ing. Marek Biernat

Začínal již během studia jako realitní specialista v oddělení nákupu a prodeje, kterému se věnuje nepřetržitě do dneška. Další zkušenosti sbíral v ČSOB, kde se věnoval Real estate financování se zaměřením na výstavbu developerských projektů. V současnosti je majitelem a obchodním ředitelem ve společnosti MB Property vision s.r.o., která se zaměřuje na výkupy a rekonstrukce nemovitostí.

Kontakty →